قیمت خودرو سایپا پراید

یکی از با ارزش ترین دارایی های بسیاری از افراد خودروهای آنها می باشد. عوامل متعددی می تواند در تعیین قیمت و ارزش گذاری خودرو تاثیرگذار باشد. پراید یکی از تولیدات مشترک شرکت سایپا و کیا موتور بوده است که توانست جایگاه خوبی در بین مخاطبان خودروهای سبک پیدا کند. قیمت خودرو سایپا پراید با توجه به موارد متعددی تعیین می شود.

کارکرد خودرو یا آپشن هایی که شرکت تولید کننده ارائه می دهد تنها بخشی از عوامل موثر در تعیین قیمت و ارزش گذاری نهایی خودرو می باشد.

 • کارخانه تولید کننده
 • سال تولید
 • مدل و تیپ خودرو
 • کارکرد

عوامل موثر بر قیمت گذاری خودرو سایپا پراید

موارد متعددی می تواند تعیین کننده قیمت نهایی یک خودرو باشد. بسیاری از عوامل تعیین کننده قیمت به شرایط خودرو پس از تولید وابسته است و تعدادی از این عوامل به ویژگی های خودرو تولید شده باز می گردد.

آنچه  مسلم است این مورد می باشد که عوامل تعیین کننده قیمت، شامل شرایط و ویژگی های خودرو است.

 • کارخانه تولید کننده

شهرت و اعتبار کارخانه سایپا بر کسی پوشیده نیست. رضایت مخاطبان از محصولات شرکت سایپا باعث شده است تا در دهه های متوالی، تولیدات این مجموعه جزو اولین انتخاب ها برای اقشار مختلف جامعه باشند.

بیشتر بخوانید: قیمت خودرو پراید در بازار خودرو کشور

 • سال تولید

تاریخ تولید خودرو و سال تولید بر قیمت خودرو سایپا پراید اثرگذار است. پرایدهایی که جدیدتر هستند قیمت بالاتری نسبت به  نمونه های قدیمی خود دارند. خودروهای جدید دارای قطعاتی نو می باشند. این قطعات دچار استهلاک نشده اند و عملکرد آنها بالاتر از نمونه های تولیدی سال های قبل می باشد.

 • مدل

تغییراتی که در ظاهر خودرو به وجود می آید می تواند تعیین کننده قیمت آنها باشد. برای مثال پراید صندوق دار دارای قیمت متفاوتی نسب به پراید هاچ بک می باشند.

 • تیپ خودرو

هر تیپ خودرو دارای ویژگی های متفاوت با نمونه های دیگر خود است. در تیپ های جدیدتر پراید تولید سایپا کیفیت و سرعت بهتر باعث تغییر قیمت خودرو سایپا پراید در مقایسه با نمونه های تولیدی سالهای قبل می باشد.

کیفیت عامل تعیین کننده قیمت خودرو
کیفیت عامل تعیین کننده قیمت خودرو

عوامل جانبی موثر در قیمت خودرو سایپا پراید

کیفیت، سال تولید و آپشن های موجود در یک خودرو تنها بخشی از عوامل تعیین کننده قیمت هستند. بازار خودروهای داخلی ایران به دلیل استفاده از برخی مواد و متریال های وارداتی تحت تاثیر تغییر قیمت ارز نیز قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: آیا خرید پراید انتخاب مناسبی است؟

 • عدم تناسب عرضه و تقاضا

اگر میزان تولیدات خودرو کمتر از تقاضای بازار باشد، قیمت نهایی خودرو روند صعودی پیدا می کند.

 • نوسانات قیمت دلار

تغییرات ناگهانی قیمت دلار  باعث افزایشی شدن قیمت خودرو می شود.

 • واردات خودرو

قیمت تمام شده واردات بسیاری از خودروهای خارجی باعث شد تا قیمت خودروهای داخلی نیز روند افزایشی پیدا کند و افزایش قیمت خودرو سایپا پراید به دلیل این بود که آینده  واردات خودروهای خارجی روشن و مشخص نبود.

کاهش تولید و افزایش تقاضا
کاهش تولید و افزایش تقاضا

چه مواردی بر قیمت خودرو سایپا پراید دست دوم موثر است؟

گاهی اوقات مشتری به دلیل تغییرات قیمت بالایی که خودروهای نو پراید سایپا دارند به سراغ  انواع  دسته دوم آنها خواهد رفت. تا قبل از سال 83 خودروهای کاربراتوری نیز تولید می شد، اما عملکرد بهتر نمونه های بنزینی باعث شد تا  خودروهای کاربراتوری جایگاه ویژه خود را از دست بدهد.  در زمان خرید خودرو دست دوم برای اطلاع از قیمت مناسب باید چند نکته مهم را مورد توجه قرار دهید.

 • میزان کارکرد

بهترین مدت زمان کارکرد 15 تا 20 هزار کیلومتر می باشد. خودروهایی که کارکرد بالایی دارند طول عمر محدودتری دارند و ممکن است خوشحالی شما از دریافت قیمت خودرو سایپا پراید دست دوم  با  بروز مشکلات زیادی که در خودرو مشاهده می کنید از بین برود.

بیشتر بخوانید: بررسی مشخصات خودروی پراید ۱۳۲

 • رنگ بدنه

 تغییر رنگ خودرو در بخش های مختلف آن نشان دهنده میزان آسیبی است که به آن وارد شده است. بهتر است برای اطلاع از قیمت گذاری مناسب خودرویی که قصد خرید آن را دارید با یک کارشناس با تجربه مشورت نمایید.

 • جلوبندی
 • بررسی موتور و مسائل فنی خودرو
بخش های داخلی پراید تولید سایپا 
بخش های داخلی پراید تولید سایپا

نتیجه گیری

خودرو بعد از مسکن از با ارزش ترین دارایی های فردی است. خودرو پراید تولیدی شرکت سایپا یکی از پرمخاطب ترین خودروهای تولید داخل است. عوامل متعددی در سالهای اخیر در تعیین قیمت این نمونه داخلی اثرگذار بوده است. نوسانات قیمت ارز، سال تولید و مدل خودرو چند دلیل عمده تعیین قیمت نهایی این خودرو در بازار می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *